Išimamieji protezai
Kai netenkama daugiau dantų ir negalima padaryti fiksuotojo protezo, tokio kaip tiltinis protezas, ar įsukti implantų, gaminamas išimamasis protezas.
Kai yra likęs bent vienas dantis, gaminama dalinė plokštelė. Ji gali būti kelių rūšių:
- plastikinė plokštelė su standartiniais kabliukais
- plastikinė plokštelė su individualiais lietais kabliukais, kurie tiksliai apgaubia esančius dantis
- elastinga „Valplast“ plastiko plokštelė – tai lanksti plokštelė iš specialaus plastiko, ji gerokai atsparesnė lūžiams, kur kas estetiškesnė dėl dantenų spalvos kabliukų, ji tvirčiau laikosi ir užima mažiau vietos burnoje, žmogus ją lengviau prisitaiko
- lanko atraminis protezas – pats tvirčiausias išimamasis dalinis protezas, nes pagamintas iš metalinio karkaso, tiksliai prisitaiko burnoje, lieti metaliniai kabliukai tiksliai apgaubia atraminius dantis, kramtymo krūvis paskirstomas atraminiams dantims, todėl mažiau apkraunama alveolinė atauga, mažiau tirpsta kaulas
Kai savų dantų nėra, gaminama visų dantų plastikinė plokštelė.
Neišimamieji protezai
Vainikėliai
Vainikėlis gali būti reikalingas:
- apsaugoti silpną dantį nuo lūžio ar sutvirtinti skilusį dantį
- atkurti lūžusį dantį ar dantį, kuris labai susidėvėjęs (nudilęs)
- uždengti ir sutvirtinti dantį su didele plomba, kai likę mažai danties
- palaikyti tiltinį protezą
- uždengti netinkamos formos ar spalvos dantį
- atkurti dantį ant implanto
Dažniausiai vainikėliai naudojami atkurti danties stiprumą ir pagerinti estetinį vaizdą tų dantų, kurie susilpninti ėduonies, traumų, įvairių ligų ar endodontinio gydymo. Vainikėliai yra kaip kepurėlė, dengianti visą dantį. Prieš uždedant vainikėlį dantis yra paruošiamas – šlifuojamas ir jam suteikiama tam tikra forma. Tuomet imamas atspaudas, kad būtų galima pagaminti tikslų protezą. Kai vainikėlis pagaminamas, prie danties jis yra pricementuojamas.
Tiltiniai protezai (tilteliai)
Šie protezai reikalingi netekus vieno ar kelių dantų, kai šalia esantys dantys gali būti panaudoti sutvarkant atsiradusį tarpą. Kad nereikėtų naudoti šalia esančių dantų, įvertinus situaciją, gali būti įsukamas implantas.
Netekus vieno ar kelių dantų būtina sutvarkyti atsiradusį tarpą, kad būtų atkurta normali kramtymo funkcija. Jeigu netenkama priekinių dantų, svarbi tampa ir estetika. Nereikia pamiršti ir šalia esančių dantų: netekus bent vieno, prasideda viso žandikaulio pokyčiai. Dantys, turėję sąsają su pašalintu dantimi, ima slinkti, todėl ilgai neatkuriant trūkstamo danties gali prasidėti negrįžtami procesai, apsunkinamas tolesnis gydymas ir patiriama vis didesnių išlaidų. Galimi neigiami apatinio žandikaulio sąnario pokyčiai, sutrinka virškinimo sistema, nes burnos ertmė ir dantys – pirmoji šios sistemos dalis. Gali kilti įvairių problemų dėl skrandžio veiklos, negaudamas reikalingų medžiagų ir vitaminų susilpnėja visas organizmas. Kai netenkama daugiau dantų, likusieji gauna pernelyg didelį krūvį. Tai gali sukelti kaulo tirpimą aplink juos, dantys pradeda klibėti ir galiausiai netenkama likusių dantų.
Vainikėliai ir tiltiniai protezai gali būti:
- lieti metaliniai
- metalo keramika (spalva pritaikoma prie greta esančių dantų)
- bemetalė keramika (spalva pritaikoma prie greta esančių dantų)
- cirkonio keramika (spalva pritaikoma prie greta esančių dantų)
Kol gaminami nuolatiniai protezai, gali būti padaryti laikinieji plastikiniai vainikėliai ar tiltinis protezas.
Protezavimas ant implantų
Ant dantų implantų tvirtiname tik cirkonio keramikos prisukamus dantis su individualiomis frezuotomis atramomis. Šiuo metu tai patys kokybiškiausi, tiksliausi ir geriausiai prisitaikantys protezai pasaulyje.
Bedančiams žandikauliams dėl geresnės išimamojo protezo fiksacijos siūlome „Locator“ sistemą, kai užtenka dviejų implantų, ant kurių yra detalės, besijungiančios su į protezą įdėtomis detalėmis. Tai užtikrina gerą protezo fiksaciją burnoje valgant ar kalbant.